
Běh, koloběh nebo kolo?
Možná i vy se ptáte, co je náročnější, zdravější, levnější nebo třeba zábavnější. Je potřeba si ale zároveň uvědomit, že nelze porovnávat sebe jako cyklistu pokročilého s běžcem začátečníkem. Zkusili jsme udělat takový přehled vlivů v každém sportu a vlivu daného sportu na člověka - začátečníka i sportovce. Jedná se o stav, kdy zvládáte techniku daného sportu a kolo nebo koloběžka je správně nastavená.
Běh

Běhu se nejspíš nikdo nikdy nevyhnul. Z našich tří sportů nejlevnější vybavení, nejjednodušší začátek, nejvyšší energetický výdej a stačí nejkratší doba k nějaké cílové únavě. Co je však v poslední době přehlíženo, s poměrně velkým boomem různých běžeckých akcí, je technika běhu. Pokud to s během myslíte alespoň trochu vážně a se svým zdravím ještě vážněji, určitě se vyplatí návštěva běžeckého trenéra. U běhu je kloubní aparát ze zmíněných sportů zatěžován nejvíce a čím hůře běžíte technicky, tím více přetěžujete místa, která vás nejspíš nebudou bolet hned, ale až v momentě, kdy bude pozdě na nápravu. A když už vás to baví, dostanete se třeba na 8-10km za hodinu.
doporučená výbava: 2-3 páry bot na střídání
Koloběh

To je přeci pro děti, na tom nic není. Ježiš, na tom se nadřu, to dělat nebudu. Možná se poznáváte. S koloběhem vstupuje do vašeho pohybu další element - koloběžka. V ideálním případě zvýší rychlost pohybu, sníží zátěž na pohybový aparát. Ale také její výběr a nastavení podléhá pečlivější přípravě. Stejně tak se hodí ze začátku dohled trenéra či zkušenějšího koloběžkáře pro vysvětlení správné techniky koloběhu. Výběr vhodné koloběžky je dobré konzultovat v kamenné prodejně, kde vám zpravidla koloběžku půjčí na otestování a po její koupi i správně nastaví. A pak můžete hravě jezdit 16-20km/h.
doporučená výbava: koloběžka od 8000Kč, podlepené boty, přilba, rukavice, běžecké kraťasy/legíny, cyklodres
Kolo

Kolo jako dopravní prostředek je jedna věc, jako sportovní náčiní pak druhá. Výběr samotného kola je celkem jednoduchý, na základě tělesných předpokladů vám prodejce objedná příslušnou velikost rámu a nastaví výšku sedla. Dojedete dál, za menšího úsilí. Ale horní polovina těla v podstatě nepracuje, zaměstnávají se jen nohy. Trenéra v rámci sportovního vyžití nepotřebujete. Když svižněji vyrazíte, zvládáte 23-28km/h.
doporučená výbava: kolo, nášlapy, tretry, přilba, rukavice, kalhoty s vložkou (volné nebo elastické), cyklodres